Autorzy

Krzysztof Varga

Pisarz, autor między innymi takich powieści jak Tequila, Trociny, Masakra, Sonnenberg. Edmunda Niziurskiego zaczął czytać jako dwunastolatek i nigdy nie przestał. Na użytek tej książki na nowo przeczytał wszystko, co Niziurski napisał. Nie tylko kanoniczne powieści i opowiadania dla młodzieży, również książki dla dorosłych, bo i takie Niziurski pisał, chociaż mało kto o tym wie. Dzięki uprzejmości rodziny deszyfrował postaci literackie i ich prawdziwe pierwowzory, w domu Mistrza na Miłobędzkiej w Warszawie przeglądał rękopisy, notatki i fotografie, wertował teczki z tajemniczymi naklejkami jak: „Stół i sanie frezarki poziomej”, z których wypadały niedokończone utwory Niziurskiego, dotykał siedmiu maszyn do pisania, na których powstawały jego dzieła, pieczołowicie porównywał trasy spacerów pana Edmunda z dzisiejszą topografią Warszawy. Zawsze był niziurskologiem, ale po napisaniu tej książki stał się niziurskologiem doskonałym.

Zobacz książki autora →

Cezary Łazarewicz

Dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach, między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor wielu książek, laureat nagród, w tym Nike za Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka. Mieszka pod Warszawą, pochodzi z Darłowa.

Zobacz książki autora →

Monika Sobień-Górska

Dziennikarka, scenarzystka, twórczyni magazynu internetowego WeMen, w którym publikuje wywiady ze znanymi mężczyznami. Ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, a także scenopisarstwo w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest autorką książek „Jak zostałem Prezesem” oraz „Wybrałem życie”.

Zobacz książki autora →

Jacek Wakar

Kiedyś postanowił, że będzie pisał i mówił o teatrze i od ponad dwudziestu lat to robi. Pracował m.in. w „Życiu”, „Dzienniku”, „Prze- kroju” i radiowej Dwójce, obecnie szef działu kultury PAP. Juror wielu festiwali teatralnych, członek stałego składu „Tygodnika Kulturalne- go” w TVP Kultura, współpracownik „Teatru” i „Kultury Liberalnej”. 

Zobacz książki autora →

Mira Suchodolska

Reportażystka i redaktorka. Pracowała w Polskim Radiu, tygodniku „Tak i Nie”, „Trybunie Śląskiej”, „Super Expressie”, „Newsweeku”, „Polsce the Times”. Obecnie w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Zwolenniczka zasady: dotknij, przeżyj, zrozum i dopiero wtedy opisz. W momencie wybuchu pandemii SARS-CoV-2 postanowiła zrozumieć wirusa.

Zobacz książki autora →

Karolina Sulej

Karolina Sulej, r.1985 – pisarka, reporterka, pisząca m.in do "Wysokich Obcasów", "Pisma", "Vogue", doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie, jako część którego współtworzyła książkę Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej (2017). Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia (2015), książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych, Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018), współautorka książki-komentarza Własny pokój o Virginii Woolf (Osnova 2019). Jest też jednym ze współautorów Wanderlust - książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. Nagrywa podcast o roli ubioru w życiu codziennym dla platformy Storytel – pod tytułem „Garderobiana” oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła przez na YouTube program „Barłóg Literacki" o książkach i czytelnictwie. Od lat prowadzi też spotkania autorskie, debaty i panele literackie. Właśnie rozpoczęła prace nad kolejną książką reportażową, tym razem poświęconą kobietom, które zmieniały polską kulturę seksualną po 90. roku. W czasie wolnym podróżuje i żegluje wraz ze swoim mężem, fotografem i skipperem, Mateuszem Kubikiem i wychowuje trzy szare koty.

Zobacz książki autora →

Katarzyna Zdanowicz

Dziennikarka, prezenterka telewizyjna. Zaczynała w lokalnej telewizji w Solcu Kujawskim. Pracowała w „Gazecie Wyborczej” w oddziałach bydgoskim i toruńskim. Potem przyszedł czas na Radio Gra w Bydgoszczy. Od 2007 roku mieszka w Warszawie. Była producentką Wydarzeń w Polsacie. Prowadziła programy w Polsat News. Od 2013 roku związana jest z TVN24. Współpracuje z Dzień Dobry TVN. Pisze do tygodnika „Polityka”.

Zobacz książki autora →

Grzegorz Religa

Chirurg i kardiochirurg, syn prof. Zbigniewa Religi, najsłynniejszego polskiego kardiochirurga, i Anny Wajszczuk-Religi, pracownika naukowego w Zakładzie Fizjologii WUM. Urodził się 18 grudnia 1967 roku w Warsza- wie. Jest doktorem nauk medycznych, obronił rozprawę o sztucznych komorach serca. Żonaty, ma trójkę dzieci. Obecnie pracuje w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Władysława Biegańskiego w Łodzi – jest tam ordynatorem oddziału kardiochirurgicznego, który na czas epidemii został przekształcony w COVID-owy OIOM.

Zobacz książki autora →

Witold Jurasz

Dziennikarz i publicysta Onetu, gdzie prowadzi też podcast Raport międzynarodowy. Były chargé d’affaires RP na Białorusi, dyplomata w Moskwie oraz pracownik Zakładu Inwestycji NATO. W przeszłości był też gospodarzem talk-show w Polsat News, gdzie przeprowadził ponad siedemset wywiadów.

Zobacz książki autora →

Piotr Zachara

Dziennikarz, wykładowca School of Form w Poznaniu, od 20 lat pisze w polskiej prasie o modzie, kulturze i sztuce. Założył kwartalnik Twój Styl Trendy, wprowadził na rynek polską edycję miesięcznika InStyle i był jego pierwszym redaktorem naczelnym, aktualnie publikuje m.in. w Harper’s Bazaar.

Zobacz książki autora →

Tomasz Awłasewicz

Po ukończeniu studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne zajął się badaniami dot. służb specjalnych. Pracował jako wykładowca w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, gdzie prowadził zajęcia z zakresu kontrwywiadowczego zabezpieczenia państwa. Aktualnie koncentruje się na tematyce wywiadu i kontrwywiadu PRL.

Zobacz książki autora →

Lejb Fogelman

Lejb Fogelman to człowiek renesansu. Urodził się w Legnicy, dorastał w Warszawie, a po marcu 1968 roku wyemigrował do Stanów. Światową sławę zdobył jako prawnik. Dziś żyje między Nowym Jorkiem a Warszawą. Jest partnerem i członkiem komitetu zarządzającego w globalnej kancelarii Greenberg Traurig. Ale to tylko jedno z jego wcieleń, bo w głębi duszy jest artystą. W tej dziedzinie też się realizuje produkując spektakle teatralne. Można go czasem spotkać przemierzającego centrum Warszawy w nienagannie skrojonym garniturze i kapeluszu. Jeśli któryś z przechodniów go zainteresuje, to w stylu Sokratesa zatrzymuje go rozmową. Trzeba więc mieć się na baczności...

Zobacz książki autora →

Sebastian Staszewski

Od 2017 roku dziennikarz Sport.pl. Wcześniej reporter Polsatu Sport. Pracował także w Polsce The Times, Futbol News, naTemat.pl i BBC. Publikował w Przeglądzie Sportowym, Wprost, Logo, Magazynie Futbol, CKM. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie. Mówi po angielsku, niemiecku i rosyjsku. Miłośnik Pragi Południe, twórczości Marka Hłaski i zupy burakowej.

Zobacz książki autora →

gen. Waldemar Skrzypczak

Generał broni w stanie spoczynku. Jeden z najbardziej charyzmatycznych oficerów polskiej armii. Służbę rozpoczął w 1976 roku. Pancerniak. Dowodził m.in. 16. Dywizją Zmechanizowaną, 11. Dywizją Kawalerii Pancernej. W 2005 r. na misji w Iraku dowodził Wielonarodową Dywizją Centrum- Południe. W latach 2006-2009 był dowódcą Wojsk Lądowych. W sierpniu 2009 roku podał się do dymisji w proteście przeciwko sposobowi zarządzania siłami zbrojnymi przez resort obrony. Był też podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Zobacz książki autora →

Paweł Reszka

Dziennikarz polityczny, reporter. W latach 2003 – 2006 był korespondentem zagranicznym dziennika „Rzeczpospolita” w Moskwie. Później szefował działowi śledczemu w „Dzienniku. Polska Europa Świat” (2006 – 2009). Wyróżniany za reportaże i teksty śledcze przez miesięcznik "Press". Laureat Nagrody im. Dariusza Fikusa za 2005 rok.

Zobacz książki autora →

Zbigniew Lew-Starowicz

Najbardziej uznany polski seksuolog, psychiatra, certyfikowany psychoterapeuta, profesor nauk medycznych. Od lat pomaga leczyć zaburzenia związane z seksualnością i z relacjami w związkach partnerskich. Jego hobby to studiowanie Biblii, jazz, blues tradycyjny i muzyka latynoamerykańska. Kolekcjonuje fajki. Autor niezwykle popularnej i cenionej serii poradników O kobiecie, O mężczyźnie, O miłości, O rozkoszy i O zazdrości.

Zobacz książki autora →

Maciej Maleńczuk

urodzony w 1961 roku człowiek sceny i poezji. Krakus. Koneser awangardowego jazzu i odmiennych stanów świadomości. Postać budząca skrajne emocje. Swoją karierę rozpoczynał, grając bluesa na krakowskich ulicach, dziś – gwiazda polskiego szołbizu. Człowiek z właściwościami. W swoich tekstach ze szczególnym upodobaniem opisuje ludzką podłość. Nie boi się również politycznych manifestów. Laureat wielu nagród z dziedziny fonografii, autor poematu Chamstwo w Państwie uhonorowanego Śląskim Wawrzynem Literackim.

Zobacz książki autora →

Piotr Pytlakowski

Jeden z najwybitniejszych polskich reporterów, pracuje w tygodniku „Polityka”. Laureat polskiego Pulitzera w kategorii dziennikarstwo śledcze. Autor i współautor książek: Republika MSW, Czekając na kata, Trynkiewicz i inni, Alfabet mafii, Nowy alfabet mafii, Śmierć za 300 tysięcy, Agent Tomasz i inni, Wszystkie ręce umyte oraz Biuro tajnych spraw. Wielką popularnością cieszy się jego bestsellerowa Szkoła szpiegów o absolwentach ośrodka szkoleniowego w Starych Kiejkutach. Scenarzysta filmowy (m.in. serial Odwróceni), autor i współautor wielu filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych.

Zobacz książki autora →

Kamila Czul

Kamila Czul - nauczycielka i tłumaczka języka angielskiego, absolwentka wydziału Kultury i Literatury Angielskiej i Amerykańskiej Uniwersytetu Śląskiego. Laureatka dwóch nagród Chartered Institute of Linguistics. Pochodzi z Kóz pod Bielsko-Białą, od jedenastu lat mieszka i pracuje w Leeds.

Zobacz książki autora →

Leszek Balcerowicz

Profesor Szkoły Głównej Handlowej, autor reform ekonomicznych w Polsce rozpoczętych po upadku komunizmu w 1989 roku, nazwanych „planem Balcerowicza”, wicepremier i minister finansów w rządach Tadeusza Mazowieckiego, Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jerzego Buzka. Doktor honoris causa kilkunastu uczelni krajowych i zagranicznych, wyróżniony prestiżowymi nagrodami polskimi i zagranicznymi, w tym Orderem Orła Białego, najważniejszym polskim odznaczeniem państwowym, które otrzymał w 2005 roku za wkład w transformację ustrojową w Polsce. W maju 2014 został laureatem Nagrody Miltona Friedmana, co stanowi największe na świecie wyróżnienie dla polityków gospodarczych i ekonomistów o liberalnej orientacji.

Zobacz książki autora →

Marek Koterski

Dramaturg, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Autor m.in. kultowych filmów o Adasiu Miauczyńskim: Dom wariatów, Dzień świra (według słuchaczy programu III PR najlepszy polski film 25-lecia wolności) i Wszyscy jesteśmy Chrystusami, a także Życie wewnętrzne, Porno (najbardziej kasowy film roku), Nic śmiesznego, Ajlawju i Baby są jakieś inne. Reżyseruje wyłącznie własne teksty. Laureat prestiżowych nagród, m.in. Grand Prix Złote Lwy Gdańskie (2002) czy Syrenki Warszawskiej (nagroda Klubu Krytyki Filmowej, 1987). Teksty zamieszczone w tej książce liczą od 25 lat do kilku miesięcy.

Zobacz książki autora →

Jadwiga Staniszkis

Socjolog i politolog, badaczka procesów transformacji po upadku komunizmu w krajach Europy Wschodniej i Środkowej, w całym świecie ceniona jako jedna z najwybitniejszych przedstawicielek nauk humanistycznych z krajów dawnego bloku socjalistycznego. Opublikowała fundamentalne dla polskiej socjologii prace, m.in.: „Ontologię socjalizmu”, „Postkomunizm”. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca na Wydziale Filozofii i Socjologii.

Zobacz książki autora →

Daniel Passent

Dziennikarz, pisarz, dyplomata. Legenda polskiej publicystyki. Mistrz felietonu i tekstu satyrycznego. Znawca historii i kultury XX wieku. Ikona dziennikarstwa. Od 1959 Passent współtworzył linię redakcyjną tygodnika "Polityka", dziś należy do ścisłej czołówki jego publicystów.

Zobacz książki autora →
Plan połączenia spółek